13-12-2011

Otrzymanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Jestem bardzo wzruszona otrzymaniem odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanej mi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakę tę otrzymałam za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury, a szczególnie za utrwalenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie.

Z wnioskiem o nadanie mi tej odznaki wystąpił rektor Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile  prof. dr hab. Adam Marcinkowski. Odznakę otrzymałam w dniu 9 grudnia 2011 roku pod czas promocji współautorskiej książki Polacy Berdiańska: dokumenty, fakty, komentarze (współautorzy: Lech Suchomłynow, Andrzej Bonusiak, Edyta Czop).Po otrzymaniu odznaki powiedziałam: 

- Szanowni Państwo! Jestem głęboko wzruszona otrzymaniem tak zaszczytnego wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Ta piękna inicjatywa wyszła właśnie z Pilskiego Ośrodka Naukowego, który bacznie przegląda się nie tylko środowisku Bukowińczyków czy Polaków bukowińskich, ale ogólnie Kulturze Polskiej w regionie , a także poza granicami Polski.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do otrzymania przeze mnie tak wysokiego odznaczenia, zwłaszcza Rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile  prof. dr hab. Adamowi Marcinkowskiemu. 
Szanowni Państwo! Odznaczenie nakłada na odznaczonego nowe obowiązki. Czasami przychodzą mi myśl, czy warto robić to co robię, czy tematy którymi ja się zajmuje kogoś interesują? Ale takie jak te chwile i dostrzeżenie mojego malutkiego wkładu do rozwoju polskiej kultury i nauki jest dla mnie niezwykle ważnym i upewnia mnie w dalszych naukowych poszukiwaniach nad problematyką Polaków poza granicami państwa. Nie ukrywam, że praca naukowa i zawodowa pokrywa się także z moją pasją.

 Zdięcia z uroczystości można zobzczyć w Galerii

aktualności